2021. október 3., vasárnap 11:00
LISZT FERENC, AZ ÁTIRATOK MESTERE
Eckhardt Mária zenetörténész előadása, Dráfi Kálmán és Balázs János hangversenye
Régi Zeneakadémia - Kamaraterem (1064, Budapest, Vörösmarty utca 35.)

Műsor:
Liszt Ferenc, az átiratok mestere Eckhardt Mária zenetörténész előadása Liszt: 123. Petrarca szonett Wagner – Liszt: Izolda szerelmi halála Schumann – Liszt: Widmung Liszt – Balázs: 6. magyar rapszódia Puccini – Balázs: Lauretta áriája Ponce – Balázs: Estrellita J. Strauss – Cziffra – Balázs: Reminiszcenciák
Előadók: Dráfi Kálmán – zongora Balázs János – zongora
A 210 éve született Liszt Ferencre emlékező koncert művészei – korábban a Liszt által alapított Zeneakadémia növendékei, majd tanárai, Liszt hagyatékának több generáció után is hű őrzői – átiratokból állították össze műsorukat. A Liszt-életmű igen jelentős részét képezik a zongoraátiratok – köztük olyanok, melyekben minél hívebben kívánta visszaadni saját hangszerén az átírt alkotást, nagyobb részben azonban saját képére formálta, mintegy „átlényegítette” az alapul szolgáló, más szerzőktől vagy a népi hagyományból, sőt olykor a saját korábbi műveiből vett zenei anyagot. A hangversenyen mindezekre hallunk majd példát. A műsor azt is bizonyítja, hogy Lisztnek az átiratokban is megmutatkozó improvizatív hajlama, melyben a száz éve született Cziffra György volt egyik legméltóbb követője, ma is élő hagyomány.
(Az ismertetőt Eckhardt Mária írta)
ELŐADÓMŰVÉSZEK
Balázs János a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott. Egyike a legkeresettebb és legsikeresebb zongoraművészeknek, a világ neves koncerttermeinek állandó szereplője. A Cziffra György Fesztivál és Emlékév művészeti vezetője.
Aki egyszer hallotta játszani, egészen biztos, hogy szuggesztív és teljesen egyedi koncertélményben volt része. Kritikusok kiemelik játékmódjának finomságát, a zongora hangszínének elbűvölő sokszínűségét, dinamikai skálájának határtalanságát és lenyűgöző technikai képességét.
Visszatérő művésze az amszterdami Concertgebouw-nak, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatóriumnak, a kölni Filharmóniának, a budapesti Zeneakadémiának és a MÜPÁ-nak. Sikeres koncerteket adott a Cité de la Musique, a Palau de Musica, a Barbican Centre, a Wiener Konzerthaus és a Royal Conservatory színpadán.
2016-ban, Budapesten életre hívta a Cziffra György Fesztivált, mellyel példaképe szellemi és zenei örökségét, hagyatékát kívánja ápolni. A fesztivál az elmúlt 5 évben Magyarország legrangosabb komolyzenei rendezvénysorozatai közé emelkedett. A 2021-es évet – Cziffra születésének 100. évfordulója tiszteletére – Magyarország kormánya Cziffra György Emlékévvé nyilvánította, melynek művészeti vezetésére Balázs János kapott felkérést.
Hazája szinte minden szakmai és állami díjának tulajdonosa, nagyon fiatalon, már 31 évesen megkapta a Kossuth-díjat. Nemzetközi díjai közül kimagaslik a Young Steinway Artist cím és a lengyel állam kitüntetése.
|